Filmy, v nichž si Simpsonovi zahráli

 • Tim Conway – Tim Conway (alias Tim Váhoun), který hraje v dnešní epizodě sám sebe, je bývalým členem skupiny okolo Steva Allena, v níž účinkoval spolu se svým budoucím častým televizním partnerem Donem Knottsem. V poslední době hrál třeba ve druhém díle ‚Nebezpečné rychlosti‘.
 • Gailard Sartain – další dnešní host a také herec známý z mnoha „jižanských“ filmů, jako třeba ‚The Big Easy‘ nebo ‚Mississippi Burning‘.
 • The Big Easy – jedna z mnoha přezdívek města New Orleans, kterou mimo jiné paroduje název Wiggumovy lodě, ‚The Big Queasy‘ (česky přeloženo jako ‚Loď Mořská nemoc‘).
 • The Spin-Off Posters – následující plakáty na zdech muzea televize parodují známé „spin-off“ seriály. „Spin-off“ ve skutečnosti neznamená „pokračování“ (jak několikrát v české verzi řekl Troy McClure), ale spíš zcela nový seriál, v němž vystupují některé vedlejší (nebo dokonce i jednorázové) postavy z jiného úspěšného seriálu (něco podobného se kromě televize často odehrává například ve světě comicsů. kdy se může třeba úspěšný záporák z jedné série brzy dočkat své vlastní řady), což je mimo jiné další pádný důkaz totálního nedostatku kreativity a fantazie televizních tvůrců. I když, pokud se to vezme kolem a kolem, tak Simpsonovi jsou vlastně taky tak trochu „spin-off“, který se vyvinul z minutových skečů v rámci show Tracey Ullmanové… 😉
  • The Ropers – asi jednu sezónu trvající spin-off k seriálu ‚Three’s Company‘, v němž se dva manželé se přestěhují do nového bytu a zažívají různá „dobrodružství“ se svým nerudným sousedem.
  • Laverne & Shirley – spin-off k seriálu ‚Happy Days‘ (který se mimochodem sám vyvinul z pořadu ‚Love, American Style‘), v němž vystupují postavy Laverne a Shirley, které hrály v jednom jediném dílu původního seriálu a později svého předchůdce dokonce na nějaký čas předstihly v popularitě – což je u spin-offů velice vzácné.
  • Fish – velice krátko trvající seriál založený na postavě Abe Vigody ze seriálu ‚Barney Miller‘.
  • The Jeffersons – o něco déle trvající spin-off k seriálu ‚All in the Family‘, v němž vystupoval George Jefferson, původně soused Archieho Bunkera, jednoho z hlavních představitelů seriálu ‚All in the Family‘.
  • Charlie’s Angels – televizní seriál o trojici ženských detektivek (Farrah, Kate a Jaclyn), jejichž „sochy“ jsou mimo jiné vystaveny v televizním muzeu a jejichž půvaby tak zblízka obdivoval Troy McClure.
  • Rhoda – spin-off ze show Mary Tyler Mooreové, jehož hlavní postavou byla Rhoda Morgansternová, jejíž svatba v seriálu byla z nějakého záhadného důvodu jedním z nejsledovanějších televizních pořadů všech dob a v nedávno uveřejněném žebříčku časopisu ‚Entertainment Weekly‘ (o němž jsem psal v souvislosti s oceněním Simpsonovské epizody 7F03 (Bart Gets An F) – viz) byla označena za druhou nejdůležitější událost v televizní historii, hned po atentátu na JFK. Krátce po tomto ohromném úspěchu ale přízeň diváků velice rychle klesla a pořad byl záhy zrušen. Kritici a televizní „odborníci“ dodnes používají tento seriál jako varovný modelový příklad toho, jaké riziko je oženit hlavní postavu příběhu. Zajímavostí je, že Julie Kavnerová, která v Simpsonových mluví Marge, hrála v tomto seriálu postavu Rhondiny mladší sestry, a byla také nakreslena na plakátu na zdi muzea.
 • Sanford & Son – televizní seriál, jehož název paroduje spin-off ‚Son of Sanford & Son‘, tedy seriál, v němž jsme mohli dříve vidět Troye McClurea (ovšem pouze v originální verzi – viz quotes).
 • Mannix a After-M*A*S*H – hned dva seriály najednou paroduje další Troyova bývalá herecká štace, pořad ‚After-Mannix‘.
 • Magnum, P.I. – detektivní seriál s Tomem Selleckem, který paroduje úvodní skeč „Chief Wiggum P.I.“ (Náčelník Wiggum, soukromý detektiv).
 • Miami Vice – tentýž skeč paroduje také seriál ‚Miami Vice‘, ať už jde hudbu podobnou té Jana Hammera nebo o Skinnerovu postavu „Hubeňoura“, která paroduje postavu Dona Johnsona (která mimochodem v seriálu bydlí na hausbótu, stejně jako šerif Wiggum).
 • Mardi Gras – masopustní úterý, známá New Orleanská slavnost, o které mluví ředitel Skinner jako o „a function called Marty’s… something“ 😉
 • Gabriel Knight: Sins of the Fathers – skvělá počítačová adventura, která se odehrávala v New Orleans – hřbitov, po kterém utíká Velkej kořen vypadá přesně jako hřbitov v této hře. BTW: Možná jste si všimli, že hroby v této scéně vypadají nějak zvláštně. Je to proto, že v New Orleans se mrtví pohřbívají _nad_ zemí, protože celé město leží pod hladinou moře. Ve skutečnosti je v New Orleans dokonce ilegální někoho pohřbít do země, a tak se pro většinu mrtvých staví mauzolea nebo hrobky, protože země je tam natolik vlhká, že by se dřevěné rakve velice rychle rozložily a kovové by zrezly.
 • Live and Let Die – první bondovka s Rogerem Moorem, kterou paroduje honička po New Orleanských bažinách.
 • Cheers – úvodní záběry a hudba ke skeči „The Love-Matic Grampa“ parodují tento televizní seriál.
 • My Mother the Car – seriál, v němž duch mrtvé matky hlavního představitele obývá starožitné auto (tohle jsem si vážně nevymyslel!), stejně jako dědeček zabydluje Vočkův automat…
 • I Dream of Jeannie – animovaný úvod do skeče „The Love-Matic Grampa“ paroduje právě tento seriál.
 • Knight Rider – v tomto seriálu si Michael Knight nechává často radit od chytrého mluvícího stroje, konkrétně od svého super-auta K.I.T.T., (stejně jako Vočko a dědeček) a když auto „mluví“, tak po něm běhají nahoru a doů červená světýlka (stejně jako na „dědečkovi“).
 • All Is Quiet On The Western Front – známý román Ericha-Marii Remarquea, který podle dědečka adekvátně popisuje Vočkův milostný život.
 • Cool Hand Luke – seriál parodovaný v kategorii ‚Luke Warm Luke‘ na dědečkově automatu.
 • 2001: A Space Odyssey – dědečkův automat v originále ve scéně, kdy ho Vočko znovu zapojuje do zásuvky „zpívá“ ‚Bicycle Built for Two‘, stejně jako Hal.
 • Short Circuit 2 – mluvící robot, který pro svého pána Bena vymýšlí jak sbalit holku.
 • The Sonny and Cher Show – stylizované kruhové logo s Homerem a Marge v posledním skeči paroduje tuto show z konce sedmesátých let, která také (spolu s dalšími) obsahovala přesně taková zvěrstva jako bylo hudební číslo o bonbónech.
 • Rowan and Martin’s Laugh-In – jiné momenty, například úvodní Kentův proslov za mikrofonem, nebo krátké záběry a vtípky v tomto skeči parodují právě tento pořad.
 • Roseanne – „náhradní“ Lisa ze závěrečného skeče vypadá jako náhradní Becky ze seriálu ‚Roseanne‘.
 • The Simpson Family Smile-Time Variety Hour Songs – písničky, které zazněly v posledním skeči:
  • I Want Candy – písnička od skupiny Strangeloves, kterou zpívá skoro celá OFF kromě Marge.
  • Peppermint Twist – písnička od skupiny Joey Dee and the Starlighters, na kterou tančí Bart, „Lisa“ a Maggie.
  • Lollipop – písnička od skupiny The Chordettes, kterou se pokoušel zazpívat Jasper.
  • Whip It – písnička od skupiny Devo, jejíž videoklip paroduje sekvence se Smithersem.
 • The Brady Bunch Variety Hour – hlavní inspirace posledního skeče: oblečení, hudba a vůbec všechno vypadá jako vystřižené ze sedmdesátých let, kdy se seriál ‚Brady Bunch‘ vysílal. Tento seriál se dočkal mnoha pokračování a odnoží (a také dvou celovečerních filmů, z nichž nejméně jeden se asi před šesti nebo sedmi lety mihl také českou distribucí, nicméně kromě sebe neznám nikoho jiného, kdo by ho u nás viděl… ;-). Jedním z nejvypečenějších pokračování tohoto seriálu (a zároveň jedním z nejobskurnějších televizních pořadů všech dob – vedle už zmíněného seriálu ‚My Mother the Car‘) ‚byla právě ‚The Brady Bunch Variety Hour‘, jejíž koncept (tedy seriálová rodina, která účinkuje ve varietní show jakoby „sama za sebe“) převzali dnes i Simpsonovi, a to včetně jedné náhradní herečky: pro Variety Hour musela totiž být Geri Reischlovou nahrazena postava Jany, jejíž původní představitelka, Eve Plumbová, se podobné taškařice odmítla zúčastnit (stejně jako dnes Lisa).
 • The Flinstones – postavička zeleného mimozemšťana Ozmodiara, který se má v příští sezóně přidat k OFF, paroduje postavu Velkého Gazooa z Flinstoneových, která byla do tohoto animáku přidána v posledních dvou sezónách v marném pokusu o udržení pozornosti publika (BTW: Gazooa mluvil Harvey Korman, častý herecký partner dnešního hosta, Tima Conway). Zároveň se může jednat také o takový „inside joke“ Simpsonovských scénáristů, protože Matt Groening v jednom rozhovoru řekl toto:

  „It has been suggested by a network goon that we add some spice to the Simpson family by adding another character. I’m resisting this with all my might. However, if a genie or little friendly alien comes to live with the Simpsons sometime soon, you’ll know I failed.“

  (Jeden z hlavounů z vedení FOXe navrhnul, abychom Simpsonovy trochu oživili tím, že k nim přidáme novou postavu. Já tomu bráním ze všech svých sil, ale pokud se někdy v blízké budoucnosti k OFF přistěhuje nějaký džin nebo malý přátelský mimozemšťan, tak budete vědět, že jsem prohrál.)

Autorem článku je Kotwak z webu Kinofil.cz - obsah článku byl vytvořen mezi roky 1999 a 2000.
|

Více z Simpsonovi.Blog