Psí povzdvižení

 • Lassie – well, duh. 🙂
 • The Caine Mutiny – film, natočený podle románu Hermana Wouka, jehož název paroduje název dnešní epizody.
 • Married… with Children – jedna z epizod druhé sezóny se točila okolo toho, že psu Buckovi byla omylem vystavena kreditní karta (ostatně iRL (in Real Life) se podobné věci občas stávají: je známo že kreditní karta byla vystavena několika psům, kočkám a zejména malým dětem.)
 • Dumb & Dumber – také v tomto filmu se vyskytuje scéna se slepcem a mrtvým papouškem.
 • Sports Illustrated – časopis, který sám sebe (respektive svoje předplatné) označuje jako „the gift that keeps on giving“ – když Spasitel vykašlal čtvrťák, tak o něm Bart v originále řekl, že je „the dog that keeps on giving“
 • The Wiz – řetězec obchodů s elektronikou, jehož reklamní slogan „Nobody beats the Wiz“, paroduje slogan „Nobody beats the Rev“ v kostelním obchodě.
 • Godzilla – evidentní inspirace komiksu Zoidzilla.
 • You Really Got Me – skladba od skupiny Kinks, která hraje na Margině pánvi… chci říct na jejím rádiu.
 • Jammin‘ – skladba od Boba Marleyho, která hraje přes závěrečné titulky: v české verzi bohužel není slyšet, že po několika taktech se ke zpěvu přidá také šerif Wiggum… 🙂
 • Jesse Owens – kterého se Radioaktivní muž pokusil porazit na Olympijských hrách v roce 1936 je slavný černošský atlet, který na zmíněné Olympiádě v Berlíně vyhrál čtyři zlaté medaile, čímž pořádně nakrknul Adolfa Hitlera, neboť to příliš nezapadalo do jeho teorie o nadřazenosti árijské rasy.
 • Skull and Bones – elitní Yaleský klub, o kterém v originále mluvil Monty Burns, a jehož členem byl (zřejmě podle tajného stisku tlapky) také Pašák. Dalším jeho členem (i když přirozeně mnohem méně důležitým) byl mimo jiné také bývalý prezident George Bush, což je obzvlášť vtipné v souvislosti s tím, že iniciační rituály před vstupem do toho klubu zahrnují mimo jiné zápasy zcela nahých uchazečů v blátě a podobné, veskrze ne-příliš-důstojné, aktivity.
 • Auburn Street – adresa pana Mitchella v dnešní epizodě byla 57 Mt. Auburn Street, přičemž Auburn Street je jedna z hlavních ulic běžících napříč Cambridge těsně vedle Harvard Square, což je velmi blízko redakce Harvard Lampoonu, předchozího domovu mnoha Simpsonovských scénáristů.
 • Pachinko – známá japonská elektronická hra, u které dokáží Japonci strávit neuvěřitelná množství času, a kterou si zřejmě oblíbil také Bart („Vyhrál jsi, ha ha ha. Vyhrál jsi, ha ha ha.“)
 • Long Opening – jak jste si možná všimli, tak dnešní epizoda byla (spolu s epizodami 3G01 (The Springfield Files) a 3G03 (Simpsonscalifragilisticexpiala-d’oh-cious), které obě napsali pánové Jean a Reiss) v této sezóně jediná s úplnou úvodní sekvencí. Nebylo tomu ovšem proto, abychom si zavzpomínali na staré dobré časy, ale proto, že dnešní epizoda byla v porovnání s ostatními o dobré dvě minuty kratší, a tak ji bylo třeba něčím natáhnout.
 • Marihuana – když se šerif Wiggum chystá zatknout pana Mitchella, tak Lou řekne „Počkejte šéfe… možná je to léčivé.“, což naráží na nedávnou kontroverzi o tom, jestli se má marihuana povolit k lékařským účelům nebo nikoliv. Nehodlám zabíhat do přílišných detailů, ale jedním z údajných léčivých účinků marihuany je to, že při očním zákalu snižuje tlak uvnitř oka, a může tak dočasně zabránit oslepnutí, což by odpovídalo také dnešní epizodě („Bez toho bych mohl oslepnout… ještě víc!“) Ve Spojených státech (a ostatně skoro všude jinde) je marihuana klasifikovaná jako nelegální droga, tudíž ji lékaři nesmí předepisovat, ani kdyby chtěli. O tomto tématu bylo nicméně v roce 1996 v několika státech unie vypsáno referendum, a voliči v Kalifornii a Arizoně odsouhlasili legalizování marihuany k lékařským účelům. Poté se ale do akce vložila Clintonova administrativa (není se co divit, on přece marihuanu kouřil, ale nikdy nešlukoval!), která doktorům vzkázala, že pokud budou marihuanu předepisovat nebo jenom doporučovat, mohou očekávat zrušení sých lékařských licencí… jo jo, je to prostě „land of the free, home of the brave“, to je hotová věc… 😉

Autorem článku je Kotwak z webu Kinofil.cz - obsah článku byl vytvořen mezi roky 1999 a 2000.
|